Proč je lepší mít více kamarádů než triček..?

Je zvláštní, jak vás může jedna knížka donutit přemýšlet nad celým vaším životním postojem.

Pár týdnů zpátky jsem dostala jako dárek knížku Zero Waste Home od Bey Johnson. Kromě toho, že mě knížka inspirovala asi ještě víc v mém “ekologickém šílenství”, tak mě hlavně zaujala její myšlenka, že ochrana přírodních zdrojů hodně souvisí s minimalismem. K čemu si kupovat ročně pět nových triček, když jich ve skříni máme dalších deset? K čemu shromažďovat doma milion “cetek”, když si za ušeřené peníze můžete raději koupit nějaký zážitek, na který se vám nebude doma prášit?

Strašně se mi líbí Bey myšlenka, že když člověk přestane shromažďovat “majetek” (a často naprosté harampádí), začne mít konečně čas na své blízké a na věci, které chce dělat. Pokud máte doma spoustu věcí, o které se musíte starat, spoustu času zabere jejich úklid. Proč se radši neprojít s drahou polovičkou místo skladování věcí, na které se jen práší? Pokud doma máte televizi, strávíte nejspíše celý večer tím, že budete koukat na něco, co vám nepřidá žádnou naučnou hodnotu. Proč radši nevyrazit třeba s rodinou na bowling?

Je zvláštní, že když si člověk jen projíždí některou sociální síť, připadá mu, že většina lidí si zakládá jen na tom, co si nového koupili. Nejnovější model IPhonu, během jednoho týdne už třetí fotka nových značkových bot… a co z toho? Proč raději neudělat pěknou večeři drahé polovičce nebo nevzít rodinu (nebo aspoň část rodiny) na výlet? V poslední době mi připadá, že se všichni jen předhánějí v nakupování nejnovějších modelů všech možných dostupných zboží. A k čemu to všechno? Aby se měli čím chlubit na Instagramu..

Když se nad tím vším zamyslím, začnu oceňovat to, že mí nejbližší přátelé nemají nejnovější modely telefonu (spíše naopak), že se nepředhánějí v tom, kdo byl naposledy nakupovat a že si spolu vyprávíme o zážitcích. O zážitcích s lidmi, ne s věcmi.. Zkuste dát přednost obklopování se lidmi (a hlavně těmi, kteří za to budou stát) než věcmi.

Proto se zkuste jen občas zamyslet.. není lepší si koupit za deset tisíc letenku než nejnovější mobil? Já bych volila to první… 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: